Ендокринологът Лариса Чумак разкри кой трябва да приема магнезий - вещество, което участва активно в процесите, протичащи във всяка клетка на тялото.
Кой трябва да пие магнезий?
Магнезият регулира работата на надбъбречните жлези и спомага за усвояването на витамин D, като помага в борбата с наднорменото тегло.
Коментираният минерал също се счита за прокинетичен агент. Това означава, че подобрява чревната подвижност и влияе върху контрактилитета на гладката мускулатура. Тези свойства помагат в борбата със запека, подчертава специалистът.
Дефицит на магнезий - лекар разкри как влияе на хормоните
Магнезият се препоръчва за пациенти с високо кръвно налягане, чести главоболия, проблеми със съня и функцията на щитовидната жлеза и инсулинова резистентност. Той се приема и на курсове за по-добро усвояване на витамин D.
“Дозировката на коментирания минерал се определя от специалист. Зависи от симптомите и варира от 200 до 2000 mg на ден. Също така е важно да се определи как тялото възприема веществото. Периодът на “включване” на магнезия е индивидуален и зависи от чувствителността на клетките. Средно са необходими четири до шест седмици, за да се усетят ползите”, казва ендокринологът.
Други ползи от магнезия
Той влияе благоприятно върху растежа на костите; нормализира сърдечната честота, намалява кръвното налягане; регулира нивото на кръвната захар; премахва мускулните крампи; намалява болката в ставите.
Действайки в комбинация с калций, може да увеличи минералната плътност на костната тъкан. Именно поради магнезиев дефицит в организма се развива заболяването остеопороза. Чрез нормализиране на количеството на този минерал в организма можете да се отървете от проблеми като безсъние, стрес и депресия. Минералът се бори с умората, предпазва от главоболие; насърчава здравето на зъбите; предотвратява отлагането на камъни в бъбреците. При липсата му в организма се наблюдава следното. Парестезия - нарушение на чувствителността, характеризиращо се с изтръпване, изтръпване, сърбеж и усещане за пълзене по цялото тяло. Могат да се появят гърчове. А също и при магнезиев дефицит се появява бърза умора, раздразнителност и безсъние; загуба на апетит, склонност към запек, появява се гадене; кръвното налягане се повишава, появява се сърцебиене. Кръвната глюкоза може да се повиши и имунитетът може да отслабне. Ако в организма има излишък на магнезий, може да настъпи отравяне, особено когато се приема едновременно с калций и фосфор.
Дефицит на магнезий - лекар разкри кои са първите симптоми
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!